Wybór może okazać się dość trudny, ponieważ jak zapewniają sami producenci, produkty zarówno z konglomeratu, jak i kamienia, prezentują ten sam poziom jakości.
To co z pewnością charakteryzuje blaty z tego rodzaju to duża trwałość i wysoka cena. Konglomerat ma wiele wspólnego z kamieniem. Blaty z tego tworzywa wykonuje się bowiem z potłuczonego kamienia właśnie. Najczęściej jest to marmur lub granit, który łączy się za pomocą poliestrowej żywicy. Gdy do mieszanki dodaje się jeszcze pigmentów, można uzyskać niezwykle szeroki wachlarz kolorystyczny blatów wykonanych z konglomeratu. Należy jednak już na tym etapie wziąć pod uwagę fakt, że marmur, mimo iż wygląda niezwykle efektownie, bardzo łatwo przebarwia się pod wpływem na przykład soku z cytryny, o kontakt z którym w kuchni przecież nie trudno.
Z tego właśnie względu, jeżeli już chcemy zdecydować się na kamienny blat w kuchni, najczęściej polecanym tworzywem jest tu po prostu granit. Jest to najtwardszy z kamieni, który dodatkowo ma te zaletę, że się nie rysuje. Jednak praktyka krojenia bezpośrednio na blacie z pewnością mogłaby jego powierzchnię w pewien sposób uszkodzić.
Blaty wykonane z konglomeratu są zazwyczaj około dwadzieścia procent lżejsze od tych z kamienia, poza tym mogą być również tańsze. Jeżeli więc w kuchni chcielibyśmy mieć blat o dużej grubości, z uwagi na koszty lepiej będzie zdecydować się na konglomerat. Szeroki wybór blatów znajdziemy na http://www.castorama.pl/produkty/urzadzanie/wyposazenie-kuchenne/blaty.html
Kolejną zaletą konglomeratu jest fakt, iż jest on odporny na wysokie temperatury, a także na działanie chemicznych środków czystości.