Okap jest jednym z bardziej
przydatnych elementów wyposażenia kuchni. Ze względu na jego liczne rodzaje, często mamy problem z jego wyborem. Poniżej przedstawione zostały najważniejsze grupy okapów wraz z krótką charakterystyką.
Wśród najważniejszych rodzajów okapów wyróżniamy okapy podszafkowe, kominowe i wyspowe. W ofercie znajdują się także okapy do zabudowy teleskopowe oraz wkłady.
Okapy podszafkowe, jak sama nazwa wskazuje, cechują się możliwością ich zamocowanie pod szafkami kuchennymi lub przy ścianie. Charakteryzują się przeważnie małą powierzchnią, przez co są funkcjonalne i wygodne. Idealnie sprawdzą się w niewielkich pomieszczeniach. Niestety posiadają także niższą wydajność. Spowodowane jest to m.in. brakiem wysuwanego modułu, który zwiększałby zakres działania okapu.
Drugim rodzajem są okapy kominowe. Ich charakterystyczną cechą jest posiadanie dość długiego,
pionowego komina (stąd też ich nazwa). Pod kominem znajduje się rura, za pomocą której odprowadzane są wciągane zanieczyszczenia do szybu wentylacyjnego. Dużą grupą okapów kominowych są okapy ze stalowymi wykończeniami. Wadą okapu kominowego jest to, że nie ma możliwości powieszenia nad nim szafki.
Kolejnym rodzajem są okapy wyspowe. Okapy te przeznaczone są do większych
kuchni, w których mamy zaaranżowaną wyspę. Montuje je się do sufitu nad płytą grzewczą. Moga pracować pod kanał wentylacyjny lub z dodatkowym filtrem. Cechują się niemałą wydajnością, a przy tym wyglądają niezwykle estetycznie. Ich wadą jest wysoka cena.
W przypadku okapu teleskopowego do zabudowy, sytuacja wygląda podobnie jak przy okapie podszafkowym. Możliwe jest jego przymocowanie do dolnej części szafki. Dodatkowo, okapy takie posiadają wysuwaną szufladę zwiększającą powierzchnię działania pochłaniacza. Tak też najczęściej się włącza.
Wkłady, jako drugie, a zarazem ostatnie z grupy okapów do zabudowy są praktycznie takie same jak okapy podszafkowe. Przymocowanie do spodu szafki bez posiadania wyciąganej szuflady. Duży wybór okapów znajdziemy na tej stronie (klik).