Pisaliśmy już jak czyścić sztućce, ale równie ważną kwestią jest ich odpowiednie mycie i przechowywanie, aby zapobiec ewentualnym zaciekom i przebarwieniom. Lepiej zapobiegać, niż czyścić.
O każdy rodzaj sztućców należy dbać inaczej. Nie wszystko służy takie samo traktowanie. Sztućców srebrnych nie należy myć w zmywarce, bo zawarte w niej środki chemiczne mogą im poważnie zaszkodzić. Przed włożeniem do zmywarki sztućców z ceramicznymi trzonkami należy się upewnić czy można je czyścić w ten sposób. Jeśli tak, to nie należy układać ich zbyt ciasno w koszyczku zmywarki.
Należy też uważać z myciem w zmywarce sztućców z drewnianymi lub porcelanowymi trzonkami. Sztućce myte w zmywarce należy układać zawsze trzonkami skierowanymi do dołu, wtedy dokładniej zostaną umyte ostrza noży, łyżeczki i ząbki widelców.
Sztućce, które mają trzonki drewniane, porcelanowe lub plastikowe nie należy zbyt długo moczyć w gorącej wodzie. W gorącej wodzie nie należy myć noży, bo wtedy szybciej się stępią. Stępią się także, jeśli będą używane w kontakcie z plastikowymi deskami. Aby dłużej były ostre, lepiej jest używać wyłącznie deski drewniane.
Sztućców srebrnych i posrebrzanych nie należy przetrzymywać długo w potrawach, zwłaszcza kwaśnych jak kapusta, owocowe i warzywne sałatki, dania przyprawione solą lub octem. W takiej sytuacji mogą wytworzyć się niebezpieczne dla zdrowia człowieka związki chemiczne, a widelce, łyżki i noże stracą blask i zszarzeją. Nie należy też trzymać takich sztućców w potrawach z jajek lub w surowych jajkach, bo pokryją się ciemnym osadem.
W całości drewniane łyżki przed każdym użyciem dobrze jest zamoczyć w zimnej wodzie, co sprawi, że drewno stanie się bardziej odporne na tłuszcz. Raz na jakiś czas dobrze też jest drewniane łyżki i łopatki natrzeć olejem słonecznikowym, rzepakowym lub oliwą z oliwek.