Wszyscy, którzy kochają drewno mogą odetchnąć – nowoczesne technologie pozwalają nam użyć go już także w pomieszczeniach, które są narażone na szczególne występowanie wilgoci – w kuchni i w łazience. Dzięki różnym metodom impregnacji i szeroko dostępnym lakierom i olejom lite drewno zachowa swój wygląd i fakturę na lata.
O ile drewniane regały czy witryny na kuchenne akcesoria elektroniczne bądź naczynia i zastawę mogą stać w miejscu mało narażonym na działanie wody, o tyle szafki w pobliżu zlewu i blaty są szczególnie narażone na wilgoć, która będzie je powolutku niszczyć. W związku z tym najczęściej używa się płyt wiórowych, pokrytych różnego rodzaju laminatami, imitującymi często drewno, kamień czy nawet beton. Od jakiegoś czasu panuje także moda na nowoczesne, minimalistyczne kuchnie pełne szkła i metalu lub co gorsza plastiku i PCV.
Zwolennicy naturalnych materiałów mogą jednak wyposażyć swoją kuchnię w inny sposób – bardziej przytulny i ciepły, ponieważ znowu wracają do łask takie style jak: skandynawski, rustykalny i vintage. Oczywiście wyposażenie kuchni w marmury, piaskowce, granity i egzotyczne drewno może także dopełniać nowoczesnych aranżacji, bardziej surowych i modernistycznych. Kuchnia stworzona z naturalnych materiałów może ucieszyć też zwolenników ekologii – nie będą otoczeni wtedy żadnymi sztucznościami. Naturalne kolory ziemi i drewna pasują do pomieszczenia, w którym przetwarzana jest żywność.
W doborze wyposażenia do takiej kuchni pomoże nam z pewnością rozeznanie się w materiałach. Możemy swobodnie wybierać w dostępnych na rynku blatach drewnianych bądź kamiennych, a także meblach wykonanych z litego drewna. Jeśli posiadasz dużą kuchnię pomyśl także o bukowym, dębowym lub świerkowym stole. Nasz takiemu pomieszczeniu sporo klasy. Możesz także dopełnić aranżacji dodatkami z rattanu, ceramiki i szkła oraz wyeksponować przyprawy w ciekawy sposób i ustawić doniczki z ziołami na parapecie. Drewniane meble możesz pomalować na biało, co rozjaśni wnętrze i nada mu skandynawskiego polotu.