Wiele się mówi na temat tego, że remont kuchni to ogromne pieniądze. I coś w tym jest, jednak nie jest niemożliwe zaaranżowanie kuchni niskim kosztem, co jednocześnie nie odejmie jej czaru i uroku, a także funkcjonalności.

Największy problem mamy wtedy, gdy wprowadzamy się do mieszkania na rynku pierwotnym i w stanie deweloperskim. Musimy wtedy zaaranżować całe mieszkanie, co wiąże się w konsekwencji z bardzo dużymi kwotami. Należy więc znaleźć złoty środek – albo robić wszystko stopniowo albo ciąć koszty. Stopniowo można remontować mieszkanie, ale jedynie pokoje – kuchnia i łazienka muszą zostać zrobione od razu.

Wróćmy jednak do kuchni. Tu koszty zaczynają się już od podłogi – płytki podłogowe – cena za metr kwadratowy to około 40 zł. Dodatkowo, potrzebujemy fachowca, który weźmie sobie kolejne 50 zł za metr. Łatwo więc policzyć, że sama podłoga będzie kosztowała kilka tysięcy złotych. Można to jednak ominąć i zamiast kłaść kafelki, położyć linoleum – można je kupić już za kilkanaście złotych za metr bieżący – i dużym plusem jest to, że każdy położy je sam. I już zaoszczędzamy.

Kolejną kwestią jest wybór mebli – może jednak zamiast mebli na zamówienie lepiej kupić meble w zestawie? może da się tak nimi manewrować, aby wyglądały dobrze? Na pewno się da!

I teraz zastanówmy się nad ścianami. Może zamiast wydawać kolejne pieniądze na kafelki, może warto użyć tapety i farby? Doskonale w kuchni sprawdza się tapeta winylowa, która dzięki swojej wodoodporności, może być położona nawet nad zlewem. Możemy wybierać spośród wielu rodzajów wzorów – dzięki temu nasza kuchnia będzie niezwykle oryginalna.

Jak widać – można w znaczny sposób zaoszczędzić na aranżacji kuchni i wcale nie trzeba na nią wydawać kilkunastu tysięcy złotych.