Czasami trudno wyobrazić sobie dzień bez filiżanki dobrej kawy. Gorzki napar pomaga nam stanąć na nogi, ale jest również dobrym pretekstem do spotkań z przyjaciółmi. O popularności tego kultowego napoju może świadczyć zarówno niezliczona liczba kawiarni na całym świecie, jak i fakt, że coraz więcej uwagi przykładamy do kawy parzonej w warunkach domowych.

Nie jest tajemnicą, że najlepsza kawa powstaje ze świeżo zmielonych ziaren i jest przygotowywana w ekspresie. Jeśli nie wiesz, które urządzenie będzie dla Ciebie najbardziej odpowiednie, chętnie pomożemy Ci podjąć decyzję! W tym artykule przyjrzymy się różnym modelom ekspresów oraz funkcjom, na które warto zwrócić szczególną uwagę.

Tyle tytułem wstępu, a teraz kawa na ławę!

Zacznij od swoich potrzeb

Decyzja o zakupie konkretnego modelu ekspresu powinna być uzależniona od tego, jaką kawę lubisz pić i jak często chcesz ją przygotowywać. Jeśli od czasu do czasu masz ochotę jedynie na małą czarną, ciśnieniowy ekspres automatyczny będzie niepotrzebnym wydatkiem. Z kolei ekspres przelewowy okaże się zupełnie nieprzydatny do przygotowania latte czy cappuccino.

Przed wyborem ekspresu do kawy warto poznać podstawowe różnice pomiędzy dostępnymi na rynku urządzeniami. A jest ich sporo – od sposobu działania i funkcji, aż po metody czyszczenia, odkamieniania i konserwacji.

Rodzaje ekspresów do kawy – przegląd

Biorąc pod uwagę sposób zaparzania kawy, ekspresy można podzielić na dwie kategorie: przelewowe (główną rolę w przygotowaniu kawy odgrywa temperatura wody) i ciśnieniowe (kawa powstaje dzięki zwiększonemu ciśnieniu).

Ekspres przelewowy

Sposób działania ekspresu przelewowego jest prosty: przez zmielone ziarna kawy wystarczy przelać gorącą wodę i poczekać, aż wypełni ona dzbanek. Tak przygotowana kawa jest pozbawiona fusów dzięki specjalnym filtrom, najczęściej wykonanym z papieru. Co ważne, napój cechuje się mocnym i intensywnym aromatem, jest to zatem wybór idealny dla miłośników klasycznej czarnej kawy.

Choć niektórzy uważają, że ekspres przelewowy to relikt czasu, trudno oprzeć się wrażeniu, że model ten przeżywa swoiste odrodzenie. Coraz częściej można go spotkać w modnych kawiarniach, które starają się zaspokoić potrzeby najbardziej wybrednych kawoszy.

Jakie są największe zalety ekspresów przelewowych?

  • Oszczędność – cena ekspresu i kawy jest niższa niż w przypadku modeli ciśnieniowych.
  • Duża ilość przygotowanego napoju – świetne rozwiązanie, jeśli w ciągu dnia pijesz więcej niż jedną filiżankę kawy.
  • Utrzymanie temperatury – dzięki funkcji podgrzewania każda porcja kawy będzie ciepła.

Ekspres ciśnieniowy na kapsułki

Dzięki ekspresom kapsułkowym nie musisz się martwić o stosowanie odpowiedniej ilości kawy podczas jej parzenia. Wszystko jest już dokładnie odmierzone! Wystarczy uzupełnić specjalny pojemnik wodą, umieścić kapsułkę w urządzeniu i po kilku chwilach kawa jest już gotowa.

Ekspresy kapsułkowe mają jednak jedną wadę, która dla wielu miłośników kawy jest wykluczająca – w porównaniu do innych modeli napar napoju jest mniej intensywny. Rekompensatą może być jednak spory wybór smaku kawy. Producenci kuszą potencjalnych klientów mieszankami orzechowymi, waniliowymi, karmelowymi, a nawet owocowymi.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru ekspresu kapsułkowego?

  • Ograniczenia związane z konkretnym modelem. Sprawdź, czy ekspres wymaga stosowania konkretnego rodzaju kapsułek.
  • Dodatkowe funkcjonalności. Niektóre urządzenia umożliwiają przygotowanie herbaty i gorącej czekolady.
  • Pojemność zbiornika na wodę. Zastanów się, jak często będziesz zaparzać kawę i na tej podstawie wybierz optymalną wielkość ekspresu.

Ekspres ciśnieniowy kolbowy

Główną rolę w ekspresach kolbowych odgrywa kolba z sitkiem. To właśnie do sitka należy wsypać odmierzoną porcję zmielonej kawy, a następnie docisnąć ją przy pomocy tampera. Jeśli boisz się, że nie poradzisz sobie z wyborem odpowiedniej ilości kawy lub źle ją ugnieciesz, możesz na początek skorzystać z mniej wymagającej opcji – kawy w tabletkach.

Zaawansowane ekspresy kolbowe możesz często spotkać w kawiarniach i restauracjach. Są to duże modele, zaprojektowane z myślą o przyrządzeniu wielu kaw w krótkim czasie. Na użytek domowy możesz wybrać urządzenie o mniejszym rozmiarze, ale wyposażone w przydatne akcesoria, m.in. spieniacz do mleka czy młynek do mielenia ziaren.

Dodatkowe cechy, które warto sprawdzić:

  • Głębokość i pojemność sitka. Niektóre modele pozwalają na przygotowanie dwóch kaw jednocześnie.
  • Regulacja mocy kawy. Opcja ta umożliwia przygotowanie napojów o różnej intensywności.
  • Miejsce na podgrzanie filiżanki. Dzięki temu utrzymasz odpowiednią temperaturę kawy przez dłuższy czas.

Ekspres ciśnieniowy automatyczny

Ze wszystkich ciśnieniowych ekspresów do kawy to jest zdecydowanie najdroższa opcja. Jeśli zależy Ci na rozbudowanych funkcjonalnościach, przygotuj się na wydatek rzędu kilku tysięcy złotych (choć oczywiście są dostępne również tańsze modele). Wysoką cenę rekompensuje jednak szybkość działania – i to bez negatywnego wpływu na aromat!

Ekspresy automatyczne umożliwiają zaparzenie różnych kaw przy pomocy kilku przycisków. Prostota użytkowania jest tu zdecydowanie największą zaletą. Nie ma większego znaczenia, czy przygotowujesz latte macchiato, czy zwykłe espresso – urządzenie zrobi wszystko za Ciebie.

Dlaczego warto rozważyć wybór ekspresu automatycznego?

  • Twoja kawa będzie przygotowana ze świeżo zmielonych ziaren, co zapewni jej intensywny aromat.
  • Czyszczenienie i odkamienianie ekspresu jest proste i odbywa się automatycznie.
  • Niektóre modele umożliwiają ustawienie stopnia zmielenia ziaren i ilości przygotowanej kawy.

Ekspres do kawy – inne kryteria

Mamy nadzieję, że przegląd różnych modeli ekspresów pomógł Ci w dokonaniu wstępnego wyboru. Potrzebujesz dodatkowej pomocy? Sprawdź listę cech i funkcji, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupów!

Koszty utrzymania urządzenia

Pamiętaj, że na zakupie ekspresu nie kończą się Twoje kawowe wydatki – o sprzęt należy odpowiednio zadbać. Niektórym modelom wystarczą filtry do wody i tabletki odkamieniające, inne wymagają regularnych przeglądów, zwłaszcza gdy są intensywnie użytkowane (np. w kawiarni).

Dodatkowe wyposażenie

Niektóre modele ekspresów są wyposażone w młynek do kawy i dyszę do spieniania mleka. To duże ułatwienie dla osób, które lubią aromatyczne cappuccino lub latte z pianką. Jeśli jednak zdecydujesz się na mniej rozbudowany ekspres, nic straconego – spieniacz i młynek możesz zawsze dokupić osobno.

Rozmiar

Ekspresy do kawy są zróżnicowane pod względem szerokości i wysokości. Sprawdź zatem, ile miejsca w swojej kuchni możesz przeznaczyć na potrzeby nowego sprzętu. Przy okazji zwróć uwagę na rozmieszczenie najważniejszych elementów urządzenia – pojemnika na wodę i młynka do mielenia kawy. Może się bowiem okazać, że kuchenne szafki utrudnią Ci dostęp do nich.

Podsumowanie

Jak widzisz, zakup ekspresu do kawy jest prawdziwym wyzwaniem! Przed wydaniem pieniędzy warto zatem poświęcić trochę czasu na analizę parametrów, funkcji i sposobu działania dostępnych modeli. Dzięki temu zyskasz pewność, że ekspres będzie Ci służył latami zamiast zalegać niepotrzebnie na kuchennym blacie.