Malowanie pomieszczeń to pozornie proste zadanie. Przed jego wykonaniem warto jednak dowiedzieć się, jak się do niego przygotować i co zrobić, by być zadowolonym z efektu swojej pracy.

Po pierwsze- narzędzia. Uniwersalnym wyborem do malowania ścian będą wałki. Są one wygodne w użyciu, bo równomiernie dozują farbę oraz znacznie przyspieszają pracę. Do wyboru mamy wałki krótkie przeznaczone do gładkich powierzchni, średnie (do tynków i tapet strukturalnych) oraz długie – do malowania powierzchni chropowatych. Jeśli malowane przez nas pomieszczenie jest wysokie, należy pamiętać o teleskopie do wałka, który ułatwi nam dotarcie do wyżej położonych miejsc. Oprócz wałków warto zaopatrzyć się w kilka pędzli – zwłaszcza płaski i płaski kątowy. Pierwszy z nich doskonale sprawdzi się tam, gdzie wałek może mieć problem, np. przy narożnikach i w okolicy gniazdek elektrycznych. Płaski pędzel kątowy ułatwi nam malowanie ściany za kaloryferem. Przydatnymi w malowaniu akcesoriami będzie również kuweta lub wiadro z kratką do odsączania nadmiaru farby. Podłogę i framugi zabezpieczymy dzięki folii i taśmie malarskiej.

Po drugie – odpowiednie warunki do malowania. Optymalna temperatura dla pomieszczeń to 18 – 25 °C. Ważna jest również wilgotność, która nie powinna przekraczać 60%. Zbyt niska wilgotność skutkuje szybkim schnięciem farby, a co za tym idzie prowadzi do powstawania smug.

Po trzecie- malowanie. Po rozmieszaniu farby zaczynamy od ściany z oknem. Jeśli jesteśmy praworęczni, wybieramy ścianę prawą (stojąc przodem do okna), jeśli leworęczni – ścianę lewą. Kolejne ściany malujemy zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara. Drugą warstwę nakłada się w ten sam sposób, pamiętając aby połączenie kolejno zamalowanych fragmentów ścian wykonać w innym miejscu. Po pomalowaniu detali przystępujemy do nałożenia farby na duże powierzchnię. Farbę rozprowadza się ruchami pionowymi – na przemian góra-dół. Po wykonaniu pełnego ruchu wałka w górę i w dół bez odrywania go od ściany, przesuwa się go w lewą i prawą stronę, by rozciągnąć farbę na ścianie tak, by stworzyła gładką, równomierną powierzchnię. Więcej się dowiesz z artykułów z Castoramy.