Aby korzystanie z kuchni było wygodne i sprawne, musi ona być funkcjonalna. Każdy sprzęt powinien mieć swoje miejsce, odpowiednie względem innych sprzętów.

Przestrzeń kuchenna dzieli się na pięć stref: zapasy (żywność w szafkach, lodówce, zamrażarce), przechowywanie (zastawa, sztućce, kubki, garnki itd.), zmywanie (zlew, zmywarka), przygotowywanie (blat roboczy), gotowanie (kuchenka, płyta grzewcza, piekarnik, kuchenka mikrofalowa). Wyróżnia się także ciąg kuchenny, czyli tor jaki w kuchni pokonuje żywność, a więc lodówka – zlew – blat – kuchenka.

Już z ciągu wynika, że kuchenka i zlew powinny znajdować się blisko siebie. Odległość między nimi nie powinna być większa niż metr. Im większa odległość, tym dłuższą drogę musimy pokonać i przez to tracimy więcej czasu. W kuchni i tak spędzamy go dużo, po co jeszcze dokładać?

Zlew można ustawić pod oknem. To sprzyja naturalnemu oświetleniu i możliwości obserwowania tego, co za oknem w trakcie zmywania. Można też umieścić go na środku, na wyspie. Wtedy powinien się tam znaleźć również blat roboczy. Wyspa może być również miejscem do spożywania posiłków. Między zlewem a lodówką musi znaleźć się blat kuchenny, szeroki przynajmniej na 90 cm. Pamiętajmy, by zlew dobrze zespoić z blatem. Służą do tego specjalne silikony.

Kuchenka nie może znaleźć się tuż przy oknie, bo powiew powietrza może zgasić płomień lub może dojść do podpalenia firanek. Jeśli już musi się znaleźć niedaleko okna, to warto zachować przynajmniej 50 cm odstępu. Przy kuchence również powinien znaleźć się blat, na który można będzie stawiać garnki, patelnie, doprawiać posiłki i stawiać te wyjęte z piekarnika.

Jeśli kuchnia jest długa i wąska, to wszystko powinno znajdować się na jednej ścianie. Jest to najmniej funkcjonalny układ. Trzeba pamiętać, by zlew znajdował się na środku, a lodówka i kuchenka z piekarnikiem na dwóch różnych końcach.

Jeśli do dyspozycji są dwa rzędy, to zlew i lodówkę trzeba ustawić na tym samym, a kuchenkę na drugim. W kuchni o kształcie litery L zlew i lodówka również powinny być blisko siebie, najlepiej na dłuższej ścianie, a kuchenka na krótszej. Wyspę możemy wykorzystać również do umiejscowienia piekarnika.

Aby kuchnia była w pełni funkcjonalna warto zadbać o porządek w szufladach
i szafkach za pomocą specjalnych organizatorów. Szuflady powinny wysuwać się tak, by cała ich zawartość była widoczna. Lepiej unikać głębokich i niskich szafek. Dostanie się do nich i znalezienie czegoś bywa męczące. Należy też zadbać o prawidłowe oświetlenie. Aranżacja to równie ważny element. Lepiej się pracuje i przebywa w pomieszczeniu, które cieszy nasze oko. Wtedy w pełni można cieszyć się smakiem potraw.