Mówi się, że „sercem” domu jest kuchnia. Zwykle to tu rodzina i bliscy spędzają wspólnie czas. Rodzice z dziećmi, dziadkowie z wnukami gotują razem, zacieśniając więzi emocjonalne, kultywując rodzinne tradycje, pielęgnując i przekazując z pokolenia na pokolenie rodzinne smaki i przepisy. Wielu z nas przecież z sentymentem wspomina, jak w dzieciństwie, na przykład, wspólnie z babcią, lepili pierogi, czy wycinali faworki. Czy następne pokolenia również będą mogły wracać do takich miłych wspomnień?

Jak sprawić, żeby nasza kuchnia była rzeczywiście centrum życia rodzinnego, pulsującym życiem i radością? Jak przyciągnąć domowników i skłonić do czynnego udziału w przygotowywaniu posiłków?

Bez względu na to, czy mamy kuchnię osobną, połączoną z jadalnią, czy też otwartą na salon, pomieszczenie to powinno spełniać pewne warunki, żeby dobrze się tam spędzało czas, gotowało, jadło i sprzątało. Kuchnia, mała czy duża, powinna być, przede wszystkim, funkcjonalna. Żeby tak było, musi być dobrze zaprojektowana. Dziś bardzo często zleca się to niełatwe zadanie architektowi wnętrz.

Znajomością tematu i sporym doświadczeniem w tej materii mogą pochwalić się projektanci wnętrz z pracowni Projekt MIMO. Opowiadają, że w dzisiejszych czasach nie traktuje się już kuchni po macoszemu. Nie jest ona wstydliwie skrywana, ani wyposażana byle jak. Wręcz przeciwnie. Inwestuje się w nią niemałe pieniądze i używa do jej wykończenia drogich i szlachetnych materiałów. Stała się pomieszczeniem eksponowanym i dopieszczonym w najdrobniejszych szczegółach. Bardzo często łączy się dziś kuchnię z salonem oraz częścią jadalną, siłą rzeczy jest ona zatem widoczna dla odwiedzających nas gości i rodziny. Zatem oprócz tego, że powinna być, jak już wspomniano, funkcjonalna, kładzie się również nacisk na to, żeby była spójna i harmonijnie połączona z przyległymi wnętrzami. Warto zdecydować się na zbieżną stylistykę kuchni i połączonych z nią stref, lub jakiś motyw przewodni, spajający je z sobą.

Oprócz tego powinno się zwrócić uwagę na dobrą komunikację między przenikającymi się przestrzeniami. Sama kuchnia musi być maksymalnie wygodna, ale i poruszanie się między kuchnią a jej sąsiedztwem powinno być niczym niezakłócone. Jeśli, aby dotrzeć z gorącymi talerzami z kuchni do stołu jadalnianego, będziemy musieli omijać mnóstwo mebli i lawirować jak na torze przeszkód, szybko obrzydnie nam wspólne nakrywanie do rodzinnego posiłku.

Jak widać zadanie stworzenia kuchni idealnej nie należy do prostych. Chętnie podejmą się go doświadczeni projektanci wnętrz. Jeśli zlecimy zaprojektowanie naszej kuchni specjalistom, nie będziemy żałować. Architekt przeprowadzi z nami rozmowę, podczas której zapozna się z naszymi zwyczajami dotyczącymi gotowania i posiłków. Przeanalizuje nasze potrzeby (ilu członków liczy rodzina, jak często i dużo gotujemy, czy np. często przyrządzamy posiłki dla gości) oraz możliwości (rozkład i wielkość projektowanych pomieszczeń, warunki techniczne podłączenia urządzeń kuchennych, budżet, jakim dysponujemy). Weźmie pod uwagę nasze upodobania i dopasuje odpowiednio stylistykę, i dobór materiałów wykończeniowych. Profesjonalny projektant wnętrz przygotuje dla nas koncepcję, wizualizacje, prezentację próbek materiałów, wreszcie rysunki wykonawcze do naszej kuchni. Jeśli tak zdecydujemy, będzie również nadzorował ekipę wykonawczą, aby dopilnować, czy prace są realizowane zgodnie z projektem i harmonogramem. Wszystko po to, żeby „serce” naszego domu było jak perfekcyjne danie – pełne wyważonych smaków i harmonijnie skomponowane.

Potem pozostaje już tylko zaprosić bliskich do wspólnego gotowania w nowej przestrzeni i z przyjemnością celebrować rodzinne posiłki.