Kuchnia uważana jest za serce nasze domu. Kojarzy się z domowym ciepłem i to w niej przygotowujemy posiłki dla całej rodziny. Samo pojęcie kuchni i ma jednak wiele znaczeń, bo jest to nie tylko nasz ogólny jadłospis, ale także pomieszczenie, które poza funkcjami praktycznymi powinno być również piękne.

Kuchnia – serce domu

Kuchnia uważana jest za serce nasze domu. Kojarzy się z domowym ciepłem i to w niej przygotowujemy posiłki dla całej rodziny. Samo pojęcie kuchni i ma jednak wiele znaczeń, bo jest to nie tylko nasz ogólny jadłospis, ale także pomieszczenie, które poza funkcjami praktycznymi powinno być również piękne. To ważne, ponieważ wchodząc do ładnie zaaranżowanej kuchni od razu poczujemy się lepiej, a jeśli nasz nastrój będzie lepszy to i potrawy wyjdą smaczniejsze. Z aranżacją kuchni może być taki problem, że nie każdy rodzaj ozdób nadaje się do tego typu wnętrza. Niektóre nie pasują ze względów wizualnych, a inne są zbyt delikatne. Nie warto wieszać w niej obrazów, ponieważ wysoka temperatura powietrza i wilgoć która się w nim znajduje może skutecznie uszkodzić obraz.

Zobacz serie NOSTALGIA I VINTAGE w kuchni

Wystrój kuchnia – jaki mamy wybór?

Nie oznacza to jednak, że mamy mały wybór. Wręcz przeciwnie, bowiem w celu ładniejszej aranżacji możemy wykorzystać sam sprzęt kuchenny, dzięki czemu połączymy zalety praktyczne z wizualnymi. Pomyślmy o tym jakiego sprzętu kuchennego używamy najczęściej, a następnie wybierzmy go w ozdobnych wariantach. Na wstępie warto pomyśleć o garnkach, ponieważ te potrafią być bardzo zróżnicowane.

Powinniśmy wybierać je z myślą o tym czy posiadamy kuchnie gazową czy indukcyjną. Kuchnie indukcyjne są nowoczesne, więc dobrze pasują do nich nowoczesne garnki wykonane z dobrej jakości stali. Tą jakość poznamy po oznaczeniu 18/10, co informuje nas, że stal ma w swoim składzie 18% chromu oraz 10% niklu. Taka mieszanka bardzo dobrze zabezpiecza stal przed powstawaniem rdzy oraz przedostawaniem się substancji chemicznych do wody.

Ciekawym pomysłem jest używanie kontrastów poprzez wybór garnków emaliowanych na kuchnię indukcyjną. Garnki emaliowane są swego rodzaju powrotem do klasyki, lecz jest to klasyka w lepszym wydaniu, ponieważ dzisiejsza emalia jest o wiele bardziej wytrzymała od tej dawnej. Garnki tego typu mogą występować w wielu różnych wzorach, od delikatnych szlaczków po pełne malunki, co samo w sobie wygląda przepięknie, a jeszcze lepiej prezentuje się w pobliżu kontrastującej z nimi kuchni indukcyjnej. Sama emalia dodatkowo zabezpiecza stal przed przedostawaniem się substancji chemicznych do wody, a poza tym jest ona neutralna zarówno dla zdrowia jak i smaku potraw.

Co oprócz garnków?

Poza garnkami bardzo dobrym pomysłem są różnego rodzaju pojemniki do przechowywania suchej żywności, takiej jak makaron, ryż czy kasza. Wystarczy wypełnić je i postawić na szafce, a w kuchni od razu zrobi się ciekawiej. Niektóre osoby wykorzystują tego typu pojemniki właśnie w celu dekoracyjnym. Można wypełnić je różnokolorowym makaronem lub suszonymi warzywami, a efekt będzie wspaniały. Jeśli już o pojemnikach mowa, to warto w tym miejscu wspomnieć o młynkach do kawy, które wykonane są z połączenia metalu i szkła. One same w sobie są bardzo eleganckie, ale jeszcze lepiej prezentują się po wypełnieniu kawą. Są to młynki ręczne, które według wielu baristów są uważane za lepsze od elektrycznych, ponieważ nie nagrzewają się tak bardzo, więc nie ma to negatywnego wpływu na aromat kawy. Bardzo dobrym sposobem na wzbogacenie wystroju są także filiżanki i ozdobne kubki, a także zastawa stołowa która w pewnej części może być eksponowana poza szafkami.

Sprzęt kuchenny – poprawiamy funkcjonalność

Jeżeli chcemy poprawić jakość wnętrza kuchni, warto korzystać w tym celu z samego sprzętu kuchennego. Dobrym pomysłem jest łączenie tematów, czyli korzystanie z klasyki w formie garnków emaliowanych wraz z kuchenkami gazowymi, lub na odwrót, poprzez łączenie kuchni indukcyjnej z nowoczesnymi, metalowymi garnkami. Szukanie kontrastów może być niebezpieczne, bowiem nie zawsze musi się udać, lecz jeśli zastanowimy się i poszukamy wystarczająco długo, to taki kontrast może wyjść naszej kuchni jedynie na dobre. Niezależnie od tego jakiego sprzętu kuchennego używamy, pamiętajmy także o tym, że na efekt wizualny ma wpływ także to w jaki sposób taki sprzęt poukładamy.

Tekst powstał przy współpracy ze sklepem naczynia.olkusz.pl