Kuchnia śródziemnomorska jest okrzyknięta najzdrowszą i najsmaczniejszą kuchnia na świecie. W jej skład wchodzi między innymi kuchnia grecka, która ma zresztą wiele wspólnego z kuchnią włoską i turecką.
text-align: justify;”>Grecja to kraj skąpany w promieniach słońca przez cały rok. Pomimo tego, że górzysty krajobraz nie sprzyja ani hodowli bydła, ani uprawie wymagających dobrych gleb roślin, to Grecy stworzyli przez wieki znakomite menu. Łatwy dostęp do morza, rozwinięta linia brzegowa sprawiły, że na ich stołach bardzo często goszczą ryby i owoce morza, które nie są bardzo kaloryczne, za to dostarczają mnóstwa bezcennych składników pozytywnie wpływających na kondycję organizmu. W Grecji nie jada się mięsa w tak dużych ilościach jak w Polsce. O wiele większą popularnością cieszy się baranina i cielęcina niż wieprzowina. Drób także gości na stołach w postaci na przykład szaszłyków suwlaki lub mięsa grillowanego o nazwie gyros.
Mieszkańcy Półwyspu Bałkańskiego w ogromnych ilościach pochłaniają warzywa i owoce. Najbardziej znaną sałatką (znaną na świecie pod nazwą sałatka grecka) jest horiatiki, czyli pokrojone w kostkę warzywa: pomidory, ogórki, papryka, sałata, z dodatkiem sera feta i sosu z oliwy i cytryny. natomiast owoce z gęstym jogurtem i miodem to codzienny deser, przekąska lub śniadanie.
Narodowym produktem jakim szczyci się każdy Grek jest oliwa z oliwek, dodawana w bardzo dużych ilościach do większości po
traw. Ten wyjątkowy tłuszcz nie szkodzi zdrowiu, wręcz przeciwnie. Najlepsze oliwy z pierwszego tłoczenia (extra virgin) zawierają antyokydanty, chroniące komórki ciała przed procesem starzenia się. Oliwa znana była już starożytnym Grekom, którzy stosowali ją jako kosmetyk do nacierania ciała i skóry. Żaden posiłek nie może obejść się bez różnego rodzaju serów, których receptura strzeżona jest przez lokalnych producentów.
Sposób przyjmowania posiłków także różni się od pozostałych kuchni. W greckiej tawernie nigdy nie dostaniemy gorącego posiłku, ale zawsze letni. Wymusza to gorący klimat. Grecy to miłośnicy ucztowania. Obfite kolacje zawsze spożywają w licznym gronie rodziny lub przyjaciół, w domu lub w jadłodajniach. Każdemu posiłkowi towarzyszy niezliczona ilość przystawek: sałatek, past, przekąsek. I, oczywiście, wino – retzina. A po posiłku deser i obowiązkowa parzona kawa lub cafe frappe na zimno.