Villeroy & Boch to niemiecka firma z wielką tradycją, którą doceniają dziś najlepsi na świecie kucharze i projektanci wnętrz. Ich wyroby świetnie nadają się bowiem nie tylko do jedzenia czy picia, do czego teoretycznie tylko powinny nam służyć. Naczynia od tej firmy są także znakomitym środkiem dekoracyjnym. Wszyscy, którzy zdążyli poznać tę markę, wiedzą, że tworzy ona materiały najwyższej światowej klasy. Poznajmy więc nieco bliżej historię tej marki, aby dowiedzieć się jak doszła do takiego poziomu.
Może się nam wydawać, że to tylko historia zwykłej firmy, która produkuje sztućce czy naczynia, ale jak najbardziej warto się nią zainteresować, ponieważ jest wyjątkowo bogata. Ich tradycja sięga ponad 260 lat wstecz i do tego właśnie momentu musimy się cofnąć. Wszystko zaczęło się bowiem w 1748 roku i od razu zaczyna się ona dosyć barwnie. Założycielem firmy, którym był Francois Boch był producentem kul armatnich i chyba już wtedy doszły do niego słowa słynnego brytyjskiego boksera Lenoxa Lewisa, który mówił o tym, że kluczowe dla rozwoju są zmiany. Boch z kul armatnich przerzucił się na wyroby garncarskie i wraz z trójką synów założył zakład w małej miejscowości Audun-le-Tiche. Ich wyroby od samego początku były tak znakomite, że wkrótce osiągnęły poza lokalny ukces, trafiając do Luksemburgu. Te osiągnięcia sprawiły, że wkrótce powstała pierwsza z fabryk, nazywana Manucfacture Imperiale et Royale.
Boch był człowiekiem, który nie tylko preferował zmiany, ale także był człowiekiem przyszłościowym i konkretnym, krok po kroku budował niezwykle silną markę. Jego firma wciąż korzystała z coraz to nowszych technologii i na nich opierała wciąż rosnącą w siłę markę.
Zapytacie pewnie dlaczego więc Villeroy & Boch, skoro mowa jedynie o Boch’u? Otóż w 1830 roku zapanował delikatnie mówiąc nieciekawy okres ekonomiczny i Boch postanowił połączyć swoje siły z Nicolasem Villeroyem. Ten z kolei zajmował się wytwarzaniem tak zwanego fajansu, czyli rodzaju ceramiki bardzo zbliżonego charakterystyką do porcelany, co czynił już od 1791 roku. Wniósł więc równie duże doświadczenie, ale także nowe technologie tworzenia. Sprawiło to, że jakość wspólnych produktów była matką nie do podrobienia. Nie trzeba było więc długo czekać na to, żeby wyroby spod znaku Villeroy & Boch podbiły cały świat. Co ciekawe, smaczku całej współpracy dodały także koneksje rodzinne. Jeden z synów Bocha ożenił się bowiem z wnuczką Villeroya.
Od tamtego czasu charakter firmy praktycznie się nie zmieniał, z tymże tworzą oni wyroby, zarówno coraz bardziej nowoczesne i takie, które przypominają również te dawne. Wciąż jednak udoskonalają swoje produkcje i co wyróżnia firmę na tle innych, angażują się także w wiele akcji społecznych, prowadząc między innymi działalność charytatywną, którą zapoczątkowali jeszcze obaj założyciele. Dziś Villeroy & Boch to 15 fabryk i oddziały w 125 krajach.