p style=”text-align: justify;”>Coraz więcej osób twierdzi, że ma za mało czasu. Świat pędzi, a my z nim. A może by tak zwolnić? Tylko kiedy znaleźć czas na ten wolny czas? Zapytaj siebie kiedy tak szczerze i otwarcie rozmawiałeś ze swoimi bliskimi, tak bez pośpiechu, nie o błahych codziennych sprawach, ale na poważnie, o czymś głębszym. Wcale nie trzeba znajdować na to dodatkowego czasu, często zapominamy, że można to robić podczas wspólnych posiłków.
Staraj się ze swoimi bliskimi razem przygotowywać i spożywać posiłki. To może się okazać bardzo dobry moment na rozmowy, wspólne zabawy, a przede wszystkim na spędzenie czasu razem. Okazji w ciągu dnia jest kilka, bo i kilka potraw dziennie spożywamy. Warto zrobić coś, by przełamać rutynę. Poniżej kilka porad.
Śniadanie
W tym przypadku może być najtrudniej, zazwyczaj zjadamy je w pośpiechu, myśląc tylko o tym, żeby nie spóźnić się do pracy czy szkoły. Ale w weekend, kiedy wszyscy będą już wyspani, warto zadbać o to, by razem zasiąść do stołu. Wyjmijmy akcesoria, których nie używamy na co dzień. Celebrujmy śniadanie. Nie musimy od razu przygotowywać wykwintnych dań. Inny sposób podania zwyczajnych grzanek czy jajka na miękko może sprawić, że odkryjemy ich smak na nowo, nie będzie nam się chciało wstawać od stołu. Może z czasem wzbudzi to
naszą motywację do kulinarnych eksperymentów, a tym samym wprowadzi trochę życia do rutynowej kuchni. Posiłki, podobnie jak wnętrza, można stylizować: podane w odpowiednich naczyniach, mogą przywołać wspomnienia, np. śniadań spożywanych w dzieciństwie. Nie zapominajmy o bardzo ważnej zasadzie: jemy też oczami.
Obiad
Główny posiłek dnia, powinien być obfity, ale nie ciężki, by nie odebrał nam siły do końca dnia. Wspólnie z rodziną ułóżcie menu: co tydzień możecie gotować dania regionalne z różnych zakątków Polski albo nawet z różnych zakątków świata. W dobie internetu nie musimy wydawać ani grosza na książki kulinarne, by mieć dostęp do najbardziej wyszukanych przepisów. Podobnie ze składnikami – nawet te najbardziej egzotyczne bez większego kłopotu kupimy w polskich sklepach. W przypadku każdego posiłku,
a obiadu w szczególności, potrzebna jest odpowiednia oprawa. Pięknie przybrany stół, sztućce, kieliszki i elegancka zastawa, np. Cashmere Round to elementy, które będą stanowiły piękną oprawę posiłku i dodadzą potrawom smaku. Jedynym ograniczeniem w kuchni jest nasza wyobraźnia i to, na co aktualnie mamy ochotę.
Deser
Deser to ulubiony posiłek dzieci, a więc warto zachęcić je do wspólnego przygotowania smakołyków. Nie przejmujmy się rozsypaną mąką, brudną buzią czy rękami po łokcie zanurzonymi w kremie – najważniejsza jest zabawa i obserwowanie, że wspólne działania przynoszą efekty. Wystarczy bardzo prosty przepis, np. zwykłe kruche ciasteczka. Ważne, by akcesoria, których użyjemy zachęciły dziecko do działania
– przydarzą się foremki w fantazyjnych kształtach, w intensywnych kolorach. Pozwólmy dzieciom na jak największą samodzielność – nieważne, że wykonanie nie będzie doskonałe, ważne, że dziecko będzie miało piękne wspomnienia ze wspólnego gotowania z rodzicami.
Kolacja
Ostatni posiłek dnia powinien być lekki. Szczególnie trzeba zadbać o atmosferę. Oczywiście ważny jest luz i poczucie humoru, ale żeby zbudować nastrój trzeba przestrzegać zasad savoir-vivre’u. Wspólne gotowanie również buduje nastrój. Przyda się także nastrojowa muzyka, świece. Potrawa to tylko
połowa sukcesu – równie ważna jest oprawa. Jeśli mamy dom z ogrodem lub tarasem, korzystajmy z nich i jedźmy na jak najczęściej na świeżym powietrzu.