Czy wiecie, że codziennie picie herbaty przez 10 lat zwiększa gęstość kości o prawie 5%? To jednak nie jedyne pozytywne właściwości herbaty. Jeśli chcecie wiedzieć więcej, zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem na temat herbat, ich wpływu na człowieka i kilku innych aspektów.
Która herbata jest najzdrowsza?
Według badań, dużo zdrowsza od czarnej herbaty jest herbata zielona
. Zawierają one więcej przeciwutleniaczy, które pozytywnie wpływają na
nasze zdrowie. Warto zaznaczyć, że zielona herbata wspomaga trawienie, pracę nerek a także obniża cholesterol we krwi. Co więcej, jej właściwości pomagają przy pracy układu moczowego oraz układy krwionośnego, oddechowego i nerwowego. Herbata zielona działa przeciwmiażdzycowo i przeciwnowotworowo.
Herbaty mogą wpływać na spowolnienie procesu starzenia. Ich działanie wyrządza mniejsze szkody dla DNA niż inne płyny.
Herbata w torebce kontra herbata sypana
W przypadku herbaty sypanej można sprawdzić, jaki jest skład samej herbaty, czego nie można powiedzieć i poznać po herbacie w torebkach. Co więcej, herbata sypana zaliczana jest do herbat nie tylko smaczniejszych, ale również mocniejszych. Z kolei herbata torebkowa przez długi czas przechowywania w opakowaniach może stracić swoje najcenniejsze właściwości.
Co oznaczają
specjalne oznaczenia widniejące na opakowaniu?
Na wielu opakowaniach możemy spotkać się z literami. Odpowiednio oznaczają one:
B- herbata przyrządzana ze złamanych liście (B-broken); F – herbata zawiera miał oraz odsiew (F-fannings); F może oznaczać także herbatę kwiatową (F-flawery); M to nic innego jak herbata mieszana (M-mix); O z kolei oznacza herbatę z długich liści (O – orange); P jest przeciwieństwem O i mówi nam o herbacie zrobionej z krótkich i grubych liści (P-pekoe); T to herbata, która wyprodukowana jest nierozwiniętych pąków liści.
Ile herbat dziennie powinnam wypić?
Polecana są cztery filiżanki herbaty. Co ciekawe, niektóre źródła twierdzą, że taka liczba wypitych herbat działa lepiej niż picie wody.
Ile czasu parzyć herbatę?
Z pozoru łatwe pytanie nie ma wcale takiej prostej odpowiedzi. Parząc herbatę do 3 minut pobudzi cię. Parząc ją dużej (od 3 do 5 minut) przyczyni się ona do uspokojenia organizmu.
W jakiej temperaturze należy parzyć herbatę?
Herbatę czarną i czerwoną należy parzyć wrzątkiem podczas gdy herbatę zieloną starajmy się parzyć w temperaturze około 60-80 stopni Celsjusza.