Kuchnia rosyjska nie jest tak popularna jak włoska czy francuska, ale warto jej choć raz skosztować, by poczuć prawdziwą ucztę dla podniebienia.

Początków kuchni rosyjskiej należy szukać już w VI w.p.n.e. To wtedy mongolscy i rosyjscy żołnierze wnieśli wiele niespotykanych do tej pory zwyczajów kulinarnych. Znalazło się wśród nich fermentowanie mleka, kiszenie kapusty, papryki czy buraków. Obecnie są to jeden z najbardziej popularnych składników kuchni rosyjskiej, czego przykładem może być znany na całym świecie kapuśniak (nazywany w Rosji szczi).Szczi to nic innego jak gęsta zupa przygotowywana z kapusty, jajek, cebuli i  mięsa. Zupa po ugotowaniu wkładana jest jeszcze do piekarnika, by wydobył się jej cały smak i zapach.

Jeśli chodzi o inne popularne zupy w Rosji to należy wymienić razsolnik (odpowiednik polskiej ogórkowej), zupę rybną oraz soliankę (zupa z jesiotra, zaprawiona pomidorami).

Generalnie potrawy kuchni rosyjskiej są dość kaloryczne i sycące. Jest to uwarunkowane klimatem tego kraju: tłuste potrawy pomagają w utrzymaniu ciepła i energii w organizmie. Za przykład mogą posłużyć pielmieni (rosyjskie pierożki z Syberii) zawsze okraszone dużą ilością tłustej śmietany. Ich przygotowywanie jest swojego rodzaju rytuałem : w lepieniu pierogów uczestniczy cała rodzina. Za jednym razem powstają setki, a nawet tysiące pielmieni.

Co jeszcze jadają Rosjanie?

Gustują przede wszystkim w produktach mącznych oraz zbożowych. Spożywają dużo owoców, miodu, kasz, grzybów, ryb i dziczyzny. Bardzo często sięgają po kawior- łączy się on nieodzownie z krajem i kulturą. Rosyjski kawior jest znany na całym świecie.

Jeśli chodzi o napoje, nie od dziś wiadomo, że Rosjanie gustują głównie w mocnym alkoholu. Najpopularniejszym rodzajem trunku jest kwas chlebowy, którego piją bardzo dużo, a także często wykorzystują jako dodatek do wielu potraw.

Ulubionymi przyprawami w Rosji są: anyż, cebula, chrzan, gorczyca, cynamon, estragon, gałka muszkatołowa, goździki, imbir, kminek, koper, liść laurowy, mięta, pieprz, wanilia, tymianek, mocna musztarda.

Do specjałów kuchni rosyjskiej można zaliczyć:

Boeuf Strogonow-czyli pocięta na długie i cienkie paski polędwica wołowa smażona z cebulką i
pieczarkami, które następnie dusi się w bulionie z  koncentratem pomidorowym. Niektórzy dodają też ogórki kiszone. Po przyrządzeniu danie doprawia się śmietaną i zazwyczaj serwuje się je na przystawkę ze świeżym pieczywem.

Bliny-to placuszki z mąki gryczano-pszennej lub gryczano-żytniej. Podaje się je z kawiorem, śmietaną, masłem albo konfiturą.

Kulebiak– pieróg nadziewany farszem mięsnym lub rybnym, z dodatkiem warzyw, ryżu i przypraw.

Watruszki– słodkie bułeczki z nadzieniem owocowym lub serowym.