Baterie kuchenne to jeden z elementów wyposażenia kuchni, nad którego czyszczeniem spędzamy bardzo dużo czasu. Zwykle jednak bywa tak, że pomimo usilnych starań nasze baterie świecą wyłącznie w dniu kiedy zostały zakupione.
Drugim problemem jest również i to, jak czyścić dane elementy, by nie tylko były czyste, ale także by ich nie zniszczyć. Często bowiem nawet nie wiemy kiedy zarysowujemy je.

Ogólna zasada pani domu mówi, aby baterie przemywać niczym innym jak wodą z domieszką mydła albo płynu do naczyń. Po przemyciu wycieramy suchą szmatką. Jeszcze prostszym sposobem jest przemycie z pomocą octu wymieszanego z wodą.
Oczywiście na rynku jest także wiele preparatów specjalnie przeznaczonych do tej czynności, jednak ocet powinien wystarczyć.
Jedno co zakazane to wszelkie środki, które zawierają w sobie jakiekolwiek substancje ścierne. Odrzucić należy również wybielacze, środki wc, czy szorstkie gąbki.

bateria kuchenna
Pamiętajmy, że środki maja w sobie różne składy. Jeden może mieć chlor, drugi ocet. Po ich zmieszaniu i jednoczesnym nałożeniu na baterie może powstać prawdziwa mieszanka wybuchowa, która nie tylko usunie bród ale i to czym jest pokryta bateria.
Jak nakładać preparaty? Najłatwiej bezpośrednio na ściereczkę i później od razu na baterie. Unikniemy w ten sposób zacieków i plam. Po przetarciu baterii ściereczka wystarczy przepłukać ją wodą i gotowe.

Większy problem rozpoczyna się wówczas gdy bateria nie była od dawna czyszczona. Wówczas musimy sięgnąć po silniejsze preparaty. Najlepiej żeby miały konsystencje żelu lub mleczka. Bardzo często w takich sytuacjach sięgamy po tradycyjny płyn do mycia wanny, brodzików czy umywalki. Nie ma bowiem wątpliwości, że usuną zabrudzenie. Pamiętajmy jednak, że dość agresywnie działają na powłokę z chromu.

Baterie z pewnością uszkodzą wszelkie środki zawierające kwasy nieorganiczne.
Obecnie mamy nieco ułatwioną sytuację niż pokolenia naszych babć. Nowoczesne baterie kuchenne posiadają specjalną powłokę, która chroni ja przed nadmiernym osadzaniem się rdzy i kamienia.

Przede wszystkim zawsze stosujmy się do wskazówek zapisanych na opakowaniu przez producenta. Zwróćmy także uwagę na systematyczność, tylko mycie baterii co 2-3 dni pozwoli nam na to by długo zachowała swój stan jak w dniu jej zakupu.