Oświetlenie w kuchni spełnia ważniejszą rolę niż myślimy. Dlaczego? To proste – kuchnia to miejsce przygotowywania posiłków, a co się z tym wiąże, krojenia, obierania, dodawania, mieszania i… eksperymentowania. Dlatego światło w kuchni musi być dobre. Dobre, to znaczy jakie?

 

Pierwszą rzeczą o jakiej trzeba pamiętać oświetlając kuchnię jest to, że światło pochodzące z jednego, centralnego punktu nie wystarczy.
Oczywiście, idealną sytuacją jest taka, że pracujemy przy świetle dziennym, które jest najlepsze dla oczu, i na dodatek nic nie kosztuje. Jeżeli w kuchni jest duże okno, to należy wykorzystać światło naturalne w maksymalny sposób i nie zasłaniać szyb ciążki zasłonami czy firanami. Wyjątkiem jest okno od strony południowej. Zbyt duża ilość promieni słonecznych może przeszkadzać. Ale w przypadku kuchni lepiej zamontować rolety niż firany, bo to znacznie bardziej praktyczne.

Każda strefa w kuchni powinna posiadać oddzielne oświetlenie. Szczególnie dotyczy to dużych pomieszczeń. Oprócz oświetlenia centralnego, trzeba postarać się oświetlenie punktowe w strategicznych miejscach, czyli nad stołem, nad zlewem, nad kuchenką i blatem kuchennym.

Inną ważną kwestią jest barwa światła. Ciepłe światło nadaje się do salonu i sypialni, bo sprzyja odprężeniu. Natomiast miejsca takie jak kuchnia czy biuro powinny być oblane światłem zimnym lub przynajmniej takim o neutralnym odcieniu.

Ostatnią, ale nie mniej ważna sprawą, jest estetyka. Co zrobić, aby źródła światła zdobiły kuchnię a nie ją szpeciły? Odpowiedzią jest sklep internetowy Leroy Merlin. Tutaj można znaleźć nie tylko tradycyjne żyrandole, ale także oczka meblowe, które można wmontować na przykład w szafkę nad zlewem, dzięki czemu zyskuje się o wiele lepszy efekt niż zainstalowanie zwykłej świetlówki.

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress