Choć coraz więcej mieszkań jest wyposażonych w zmywarkę, w żadnej kuchni nie może zabraknąć klasycznego zlewozmywaka. Przed wyborem odpowiedniego modelu stają zazwyczaj właściciele nowych mieszkań lub osoby przeprowadzające generalny remont, jednak – jak to bywa w zasadzie z każdym sprzętem kuchennym – również i zlew może się wreszcie zepsuć lub… znudzić.

Wybór zlewozmywaka to inwestycja na długie lata. W związku z tym szczególnie istotne jest, by w ramach ustalonego budżetu rozważyć wszystkie dostępne możliwości. Mamy nadzieję, że w podjęciu odpowiedniej decyzji pomoże Ci ten artykuł!

Wybór zlewozmywaka – podstawowe kryteria

Zgodnie z zasadą “od ogółu do szczegółu”, artykuł rozpoczniemy od podstawowych aspektów technicznych, pozostawiając detale na koniec. Z praktycznych względów dodatkowe wyposażenie zlewozmywaka ma bowiem mniejsze znaczenie od jego wielkości czy materiału wykonania.

Po pierwsze: wymiary

Kluczową kwestią, na którą musisz zwrócić uwagę podczas zakupu zlewozmywaka, są jego wymiary. Możliwość wyboru konkretnego modelu jest ściśle uzależniona od wielkości Twojej kuchni i jej aranżacji. Ma to szczególne znaczenie w małych i źle zagospodarowanych przestrzeniach.

Szerokość boków zlewozmywaka należy ustalić przede wszystkim w oparciu o dostępną powierzchnię kuchennego blatu, na którym ma być zainstalowany. Warto jednak pamiętać, że dodatkowe akcesoria (np. ociekacz) mogą wpłynąć na ostateczne wymiary i negatywnie zaskoczyć Cię podczas montażu. Warto zachować czujność!

Praktyczne znaczenie ma również głębokość zlewozmywaka, w szczególności w przypadku niskich mebli kuchennych. Im głębsza komora, tym mniej miejsca pozostaje w szafce.

Duże zlewozmywaki są polecane szczególnie wtedy, gdy w kuchni brakuje zmywarki, a powierzchnia użytkowa blatów jest wystarczająca. Najmniejsze modele polecane są z kolei do niewielkich aneksów kuchennych.

Po drugie: materiał wykonania

Najczęściej spotykane w polskich domach są zlewozmywaki wykonane ze stali nierdzewnej. Ich niewątpliwą zaletą w porównaniu do innych materiałów jest niska cena. Utrzymanie takich zlewów w dobrym stanie również nie wiąże się z dużymi kosztami – wystarczy po każdym użyciu przetrzeć je suchą ścierką, a w przypadku cięższych plam skorzystać ze środków do czyszczenia zlewu (są dostępne niemal w każdym sklepie).

Jeśli klasyczna stal jest dla Ciebie zbyt nudna, warto rozważyć zakup zlewozmywaka granitowego. To zdecydowanie cięższa opcja, zwróć zatem uwagę na wytrzymałość Twojego blatu – nie każdy poradzi sobie z utrzymaniem tego modelu. Granit, w przeciwieństwie do stali nierdzewnej, jest bardzo odporny na uszkodzenia mechaniczne. To paradoksalnie zarówno jego wada, jak i zaleta – mniejsza szansa na wgniecenie czy zarysowanie wiąże się z większym ryzykiem stłuczenia naczyń.

Najłatwiejszą w utrzymaniu i najtrwalszą, ale jednocześnie zazwyczaj najdroższą opcją jest zlewozmywak ceramiczny. To klasyka kojarzona raczej z umywalkami w łazienkach, ale z powodzeniem wykorzystywana również na potrzeby kuchni. Ceramika, podobnie jak granit, jest odporna na zarysowania czy wgniecenia.

Po trzecie: sposób instalacji

Instalacja zlewozmywaka jest uzależniona głównie od rodzaju blatu kuchennego. W związku z tym nie zawsze będziesz mieć na nią wpływ (chyba że razem ze zlewem planujesz wymienić również blaty).

Zlewozmywak wpuszczany wymaga wycięcia otworu w blacie, a następnie wpuszczenia do niego zlewu. W takim wypadku krawędzie najczęściej wystają ponad powierzchnię blatu, jednak możliwa jest również instalacja na równi z nim. Co jednak istotne – rodzaj blatu nie ma w tym przypadku większego znaczenia, o ile oczywiście zlew nie będzie dla niego za ciężki.

Jedną z najczęściej wymienianych wad zlewozmywaków wpuszczanych jest ryzyko przedostania się resztek jedzenia między krawędzie komory a blat.

Problem ten w zasadzie nie istnieje w przypadku zlewozmywaków podwieszanych. Ten rodzaj sprawdzi się jednak wyłącznie w przypadku blatów odpornych na wilgoć (np. granitowych lub kompozytowych). Charakterystyczny sposób instalacji – od spodu blatu – pozwala na łatwiejsze zachowanie czystości, a dla wielu osób wpływa korzystnie również na wygląd całej kuchni. Należy mieć jednak na uwadze, że skomplikowany sposób montażu ma duży wpływ na jego ostateczną cenę.

Wybór zlewozmywaka – dodatkowe kryteria

Jeśli już wiesz, jaki rozmiar powinien mieć Twój zlewozmywak, z jakiego materiału powinien być wykonany oraz jaki będzie najlepszy sposób jego instalacji, możesz przejść do analizy dodatkowych kryteriów. Tych – wbrew pozorom – jest całkiem sporo!

Liczba komór

Zlewozmywaki dwukomorowe to opcja najwygodniejsza, zwłaszcza jeśli kuchnia nie jest wyposażona w zmywarkę. Albo w przypadku, gdy gotujesz dla sporej liczby osób i nikt nie zamierza Ci pomóc ani przy gotowaniu, ani przy zmywaniu.

Praktyczny wymiar dwóch komór polega na możliwości wykorzystania ich w zupełnie różnych celach. Przykładowo: w jednej możesz myć naczynia, a w drugiej rozmrozić produkt lub odcedzić makaron.

Takiej możliwości nie dadzą Ci z kolei zlewozmywaki jednokomorowe. Ich przewaga polega jednak na czymś innym – zazwyczaj wyglądają estetyczniej i zajmują znacznie mniej miejsca. W niewielkich kuchniach liczy się przecież każdy skrawek przestrzeni! Ten model w zupełności Ci wystarczy, jeśli rzadko gotujesz lub posiadasz zmywarkę.

Rozwiązaniem pośrednim są zlewy półtorakomorowe. Większa komora może w takim wypadku służyć do zmywania, a mniejsza – w miarę możliwości – do rozmrażania czy odcedzania.

Ociekacz

Ociekacz służy do pozbycia się nadmiaru wody z umytych naczyń. Powiedzmy sobie jednak szczerze – koszt suszarki na naczynia czy ociekarki nie jest na tyle duży, by traktować tę część zlewozmywaka jako niezbędną. Zwłaszcza że w przypadku niektórych naczyń – np. talerzy – jest to rozwiązanie średnio praktyczne.

Niektórzy wprost uważają, że wbudowany ociekacz niepotrzebnie zabiera cenną przestrzeń, a jego czyszczenie jest czasochłonne. Z drugiej strony nie wolno zapominać o niewątpliwych zaletach takiego rozwiązania – woda z naczyń trafia wprost do komory zlewu lub osobnego odpływu. Ociekacz sprawdzi się zatem świetnie do osuszania garnków, kubków czy głębokich naczyń.

Kształt komory

Większość zlewozmywaków ma kształt kwadratu lub prostokąta, co zazwyczaj idealnie komponuje się z kuchennymi meblami. Nie zawsze jednak sprawa jest tak prosta.

Gdy zlew znajduje się blisko krawędzi ściany, a możliwości zagospodarowania przestrzeni są niewielkie, jedynym sensownym wyborem może okazać się zlewozmywak narożny o kształcie zbliżonym do trójkąta, trapezu lub litery L. Ostatnia opcja powinna być szczególnie interesująca dla osób, którym zależy na zlewie dwukomorowym.

Pod względem estetycznym ciekawym rozwiązaniem są również komory owalne. Nie tylko o wygląd tu jednak chodzi – eksperci polecają je szczególnie w przypadku małych kuchni, ponieważ z reguły zajmują znacznie mniej miejsca.

Otwór na baterie i inne niespodzianki

To jedna z mniej oczywistych informacji, o której należy pamiętać podczas wyboru zlewozmywaka. Nie wszystkie modele posiadają otwór na baterię! Wprawdzie nie zawsze jest on potrzebny, ale być może w Twoim przypadku jest zupełnie inaczej.

Dodatkowo zwróć uwagę na to, czy Twój model jest wyposażony w inne akcesoria, m.in. automatyczny korek, wydzieloną przestrzeń na płyn do naczyń oraz armaturę przelewowo-odpływową.

Czy design ma znaczenie?

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Wielu osobom z pewnością zależy na ładnym wyglądzie kuchni, w związku z czym przykładają dużą uwagę do detali. Pod tym względem warto przyjrzeć się zlewozmywakom ceramicznym i granitowym – w konkursie piękności zdecydowanie wygrywają z klasycznymi modelami wykonanymi ze stali nierdzewnej. Choć jest to oczywiście kwestia gustu.

Ciekawym rozwiązaniem dla fanów dobrego designu są zlewozmywaki kompozytowe, imitujące wygląd granitu. Podobnie jak w przypadku oryginalnej wersji, cechują się one dużą odpornością na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne, jednak niewłaściwie czyszczenie może z czasem zmniejszyć intensywność ich koloru.

Jak dbać o wygląd zlewozmywaka?

Najbardziej narażony na zniszczenia jest zlewozmywak ze stali nierdzewnej. Warto zatem obchodzić się z nim ostrożnie, zwłaszcza podczas mycia sztućców. Przed zarysowaniami może go uchronić specjalna mata, najczęściej wykonana z silikonu.

Każdy zlewozmywak należy regularnie czyścić przy pomocy ciepłej wody i odrobiny płynu do naczyń. Dzięki temu unikniesz gromadzenia się osadu z kawy czy herbaty, który z czasem staje się coraz trudniejszy do usunięcia. W przypadku mocniejszych przebarwień powinien pomóc roztwór z octu.

Aby pozbyć się zacieków, wystarczy po skorzystaniu ze zlewozmywaka przetrzeć go suchą ścierką lub papierowym ręcznikiem.

Największym i najtrudniejszym do pokonania problemem jest jednak kamień, czyli węglan wapnia wytrącający się z twardej wody. W prostych przypadkach możesz skorzystać z domowych sposobów (najpopularniejsze to soda oczyszczona i roztwór octu), w tych trudniejszych skorzystaj z odpowiednich detergentów.

Podsumowanie

Wielkość kuchni, liczba osób mieszkających pod jednym dachem, częstość gotowania i posiadanie zmywarki – to najważniejsze czynniki wpływające na wybór konkretnego modelu zlewozmywaka. W przypadku dużej przestrzeni i niemal nieograniczonych możliwości aranżacji wybór ten będzie oczywiście większy, ale posiadacze małych aneksów kuchennych również nie mają na co narzekać! Producenci zlewozmywaków dbają bowiem o to, by w miarę możliwości spełnić oczekiwania każdego klienta.

Przed zakupem konkretnego modelu pamiętaj o tym, że zlewozmywak pełni głównie funkcje praktyczne. Nie możesz zatem kierować się wyłącznie walorami estetycznymi, zupełnie nie zwracając uwagi na to, że montaż wybranego modelu zlewu wpłynie negatywnie na inne elementy kuchni.

W związku z tym w pierwszej kolejności zwróć uwagę na aspekty techniczne, takie jak wymiary, materiał wykonania czy możliwość bezproblemowej instalacji zlewozmywaka. Dopiero później zastanów się nad pozostałymi kryteriami.